Elektromagnetizmas ir kintamoji srovė (9-10 klasė)

Informacija apie autorius Pedagoginis modelis: Rigonda Skorulskienė
Scenarijai ir mokomoji medžiaga: Rigonda Skorulskienė
Leidėjas UAB „Šviesa“
Dalykas Fizika
Klasė / amžius 9-10 klasė
Tipas Demonstravimo, savarankiško mokymosi, pagalbinės programos

 

Anotacija ir pagrindimas

Remiantis naujai parengta bendrojo lavinimo programa, 10 klasėje nagrinėjamos šios temos: elektromagnetiniai reiškiniai, elektromagnetinės indukcijos reiškinys, elektros variklių, generatorių, transformatorių veikimo principai, elektromagnetiniai virpesiai, elektromagnetinių bangų generavimas, jų taikymas šiuolaikinėms ryšio priemonėms ir kt. Mokiniams šios temos sunkiai suprantamos, nes tikrovėje negalima tiesiogiai matyti magnetinės indukcijos ar elektrinio lauko linijų, stebėti magnetinės indukcijos srauto kitimo, elektromagnetinės bangos generavimo, skidimo, sąveikos su aplinka ir pan. Realiame bandyme galima stebėti tik šių reiškinių pasekmes.

Ši mokomoji kompiuterinė programa yra reikalinga ir mokytojui, norinčiam parodyti bei paaiškinti tai, ko įprastai matyti negalima, ir mokiniui, nes mokymosi procesą padaro vaizdesnį ir patrauklesnį. Mokiniui sudaro sąlygas mokytis savarankiškai, pasitikrinti savo žinias, o mokytojui – stebėti mokymosi proceso rezultatus.

Kompiuterinės mokymo priemonės turinys (veiklos sritys)

Mokomąją kompiuterinę priemonę sudaro:

  1. Virtualūs demonstraciniai objektai (paaiškinimas raštu ir garsu). Juos gali naudoti:
    1. mokytojas mokymui (demonstracijai ekrane, interaktyviojoje lentoje);
    2. mokinys mokymuisi (kartojimas ir kita);
    3. mokinys žinioms įtvirtinti – užduočių, virtualių bandymų atlikimas.
  2. Esminiai teorijos teiginiai;
  3. Reiškinių įgarsinimas;
  4. Savarankiško darbo (virtualiojo bandymo) užduotys;
  5. Pratybos/testai.
Turinys pagal Bendrųjų programų projektą

Elektromagnetiniai reiškiniai: mokomasi apibūdinti elektros srovės magnetinį lauką, elektromagnetinius reiškinius, susipažįstama su elektromagnetinės indukcijos reiškiniu (atliekant bandymus, neaprašant dėsniais); nagrinėjami elektros variklių, generatorių, transformatorių veikimo principai; apibūdinamas Žemės magnetinis laukas.

Elektromagnetiniai virpesiai, elektromagnetinės bangos, elektromagnetinių bangų skalė: susipažįstama su elektromagnetiniais virpesiais ir elektromagnetinių bangų generavimu, apibūdinamos elektromagnetinių bangų rūšys (radijo bangos, infraraudonieji, ultravioletiniai spinduliai, rentgeno spinduliuotė) ir jų taikymas, šiuolaikinės ryšio priemonės.

Autorinės teisės

Pateikiamus mokymo(si) objektus galima naudoti neribojant laiko ar teritorijos tiesioginiais mokymo (nekomerciniais) tikslais. Mokymas šiuo atveju apibrėžiamas taip:

  • ugdytojas naudoja mokymosi objektą kartu su moksleiviais;
  • ugdytojas naudoja mokymosi objektą ruošdamasis pamokai;
  • moksleivis naudoja objektą mokymosi tikslu.

Modifikuoti pateikiamos medžiagos ar jos dalių (apimant bet neapsiribojant tekstais, piešiniais, animacija) be UAB „Šviesa“ sutikimo negalima.

Leidėjas ir autorinių teisių turėtojas – UAB „Šviesa“, E. Ožeškienės g. 10, Kaunas.

Mokomosios medžiagos autorė – Rigonda Skorulskienė.